Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 

 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
کاوه یغمایی در نشست خبری 7 خرداد : پیشرفت موسیقی در جهان لحظه ای است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط بهزاد صادقی   
یکشنبه, 07 خرداد 1391 ساعت 19:56

كاوه يغمايي: براي آموزش موسيقي مدرن به ايران آمده‌ام

كاوه يغمايي گفت: بايد موسيقي كشور خودمان را مدرنيزه كنيم و آن را به گوش‌هاي غير ايراني عرضه داريم. بنده هم براي تخصص آموزش موسيقي مدرني كه دارم به ايران آمده‌ام.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در نشست خبري كه صبح امروز - 7 خرداد ماه - براي تشريح جزئيات حضور «كاوه يغمايي» در ايران صورت گرفته بود، اين هنرمند عرصه موسيقي در سخناني مطرح كرد: اگر بنده چند سال پيش از كشور خارج شدم به اين دليل نبوده كه براي بهتر زندگي كردن و در شرايط بهتر به سر بردن، كشورم را ترك كرده باشم بلكه بنده از ابتدا هدفم اين بوده كه اطلاعات و تجاربي را در زمينه موسيقي درك كرده و پاپ مدرن را در ايران به مردم كشور خودم ارائه دهم.
او ادامه داد: مي‌دانم در شرايطي به سر مي‌بريم كه در كشور امكان تحقيق و تجربه در زمينه موسيقي وجود نداشته و بنده هميشه مي‌خواستم موسيقي پاپ را به صورت قدرتمند و مدرن ارائه دهم و در تمام اين سال‌ها سعي كردم نقاط ضعف موسيقي ايراني را بررسي كرده و در مورد موسيقي كشور مثبت‌تر بينديشم.
اين هنرمند تصريح كرد: موسيقي كه امروز مي‌شنويم، قطعا تا 15 سال ديگر تغيير خواهد كرد و وضعيت استوديوهاي موسيقي به حدي به هم مي‌ريزد كه بايد فاتحه اين استوديوها را بخوانيم زيرا اگر نتوانيم خودمان را به موسيقي مدرن جهان برسانيم اتفاق خوبي برايمان نخواهد افتاد.

کاوه یغمایی در نشست خبری هفتم خرداد 91 - تهران

يغمايي اظهار كرد: بنده شانس آوردم و در خانواده‌اي زندگي كردم كه اهل موسيقي بودند و مي‌خواهم از اطلاعاتي كه طي سال‌ها كسب كرده‌ام براي پيشبرد وضعيت موسيقي خودمان در ايران استفاده كنم از اين رو آنجا با گروه‌هاي مختلفي كار كردم و به نقاط ضعف موسيقي خودمان آشنايي كامل دارم.
اين هنرمند معتقد است: همه چيز از آموزش شروع مي‌شود و احساس مي‌كنم كه تدريس موسيقي در ايران، چه در هنرستان‌ها و چه در دانشگاه متاسفانه در موسيقي قرن 9 دوره رمانتيك و كلاسيك محاصره شده است.
او سه عنصر موسيقي ديجيتال، دانش موسيقي و تكنيك نوازندگي و خوانندگي را به عنوان عوامل مهمي نام برد كه در بحث آموزش بايد به آنها توجه بسيار شود و در همين راستا بايد اطلاعات دقيق‌تري در زمينه موسيقي به هنرجويان ارائه گردد.
كاوه يغمايي در بخش ديگري از اين نشست بيان كرد: اگر بخواهيم به طور صادقانه‌تر به جريان موسيقي پاپ در كشور بپردازيم، متوجه مي‌شويم موسيقي پاپ با اينكه قوي‌ترين و توانمند‌ترين حوزه موسيقي در بخش اقتصادي است،اما كمتر به آن توجه كرده‌ايم و از پتانسيل‌هاي اين موسيقي بهره نبرده‌ايم.
او اضافه كرد: تا كنون حتي نتوانسته‌ايم يك آهنگ به يك جوان غير ايراني بفروشيم. جوانان امروز ما بيشتر به موسيقي تركيه گرايش دارند، اما چرا بايد اكنون به اينجا برسيم؟
اين هنرمند پيشنهاد داد تا مراكزي در ايران تشكيل شود كه از نظر توان آموزشي داراي صلاحيت بوده و بتوانند پاپ مدرن را در ايران تدريس كنند.
او در همين زمينه عنوان كرد: درصد بسيار كمي موزيسين در ايران وجود دارند كه بتوانند اين آموزش را انجام دهند، اما بدون شك به زودي تيمي را در ايران تشكيل خواهيم داد تا بتوانيم اين موسيقي را به خوبي ارتقاء دهيم.
يغمايي هدف اصلي‌اش را از ورود به ايران ، برنامه‌ريزي براي پيشروي موسيقي ايراني دانست.
او تاكيد كرد: بايد بتوانيم موسيقي مدرن را به بهترين نحو در كشور ارائه دهيم و علاوه بر آن به مخاطب غير ايراني بينديشيم . يكي از اهداف وزارت ارشاد هم همين است كه ريشه ايراني بودن را در موسيقي تقويت كند.البته بايد بگويم بدون كمك وزارت ارشاد اقدامات بنده و گروهم امكان پذير نيست.
يغمايي درباره موسيقي سنتي و محلي كشورش توضيح داد:‌ درك كردن موسيقي سنتي و محلي هر كشور كار ساده‌اي نيست و ما نمي‌توانيم براي مثال موسيقي محلي چين را درك كنيم. اول بايد بر روي موسيقي مدرني تمركز كنيم كه موسيقي و ريشه خودمان را در آن به كار برده باشيم.
او تاكيد كرد: نبايد در قدم اول موسيقي خودمان را براي ساير كشورها ترجمه كنيم. بنده متاسفم كه تحريرهاي موسيقي تركيه بر روي موسيقي ايراني تاثير گذاشته است. اين تهاجم به چه دليل در موسيقي ايراني صورت گرفته است؟
يغمايي تاكيد كرد: بايد موسيقي كشور خودمان را مدرنيزه كنيم و آن را به گوش‌هاي غير ايراني عرضه داريم. بنده هم براي تخصص آموزش موسيقي مدرني كه دارم به ايران آمده‌ام.
او در پاسخ به سوالي مبني بر تفاوت موسيقي پاپ ايراني و خارجي گفت: مقايسه موسيقي ايراني و خارجي يك دور باطل است. بياييد بررسي كنيم چه اتفاقي براي ما افتاده و موسيقي اكنونمان در چه شرايطي به سر مي‌برد؟ مي‌خواهيد با اين مقايسه به چه چيزي برسيد؟ آيا هنوز در نظر نگرفته‌ايد كه موسيقي جهان ساعت به ساعت در حال پيشرفت است؟
يغمايي در همين رابطه افزود: بايد مشكلات موسيقي خود را درك كنيم و سپس به برطرف كردن آن بپردازيم. به هيچ وجه حق نداريم موسيقي كشورهاي ديگر را كپي كنيم. هيچ سبكي به اسم موسيقي پاپ وجود ندارد، بلكه موسيقي پاپ همان چيزي است كه بيشتر مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته و بيشتر به فروش مي‌رسد.
به گزارش ايسنا، در بخش ديگري از اين مراسم فريدون خشنود - هنرمند آهنگساز و از مسئولان شركت فرهنگي هنري پنج برگ هنر- در سخنان كوتاهي گفت:اميدوارم بتوانيم در اين شركت جوابگوي سليقه‌هاي مردم ايران باشيم و بتوانيم موسيقي فاخر را به آنها ارائه كنيم. به هر حال جوانان با استعداد زيادي در ايران داريم، اما متاسفانه گاهي راه موسيقي را غلط طي مي‌كنند. وزارت ارشاد جايگاه خوبي براي مراجعه است تا اين دوستان بتوانند استعدادهاي خود را كشف كنند.

خبرگزاری ایسنا

 


کاوه یغمایی در نشست خبری هفتم خرداد 91 - تهران

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 07 خرداد 1391 ساعت 20:25
 
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS

آمار بازدید