Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 

 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
زندگی نامه مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط بهزاد صادقی   
چهارشنبه, 12 مرداد 1390 ساعت 22:54

کوروش یغمایی

کوروش یغمایی فراگیری موزیک را در کودکی و با ساز سنتور آغاز کرد. پس از چند سال کار در موزیک سنتی ایران , گیتار(سازی که همواره به آن عشق می ورزید)را برگزید و همه توان خود را برای یادگیری این ساز به کار برد . دلباختگی به گیتار چنان در منش و همه زندگی کوروش رخنه کرد که از آن هنگام تا کنون هیچگاه از هم دور نشده اند ، گویی که کوروش و گیتار درهم تنیده شده اند .
کوروش یغمایی کار جدی خود را در سن 18 سالگی با ایجاد و سرپرستی و مدیریت گروه راک اینسترومنتال (سازی و بدون خواننده) راپچرز آغاز کرد . در این هنگام بر پایه چیره دستی و سبک ویژه نوازندگی اش در نواختن گیتار به او لقب پنجه طلایی را داده بودند . در درازای گرفتن لیسانس جامعه شناسی از دانشگاه ملی همواره سرپرست و مدیر گروه راک دانشگاه ملی بود و در مسابقات هنری دانشگاه های ایران که در دانشگاه شیراز برگزار شد بهترین رتبه را برای دانشگاه ملی به ارمغان آورد. کوروش یغمایی همزمان با گرفتن لیسانس از دانشگاه ملی ، آغاز به آهنگسازی بر روی چند شعر از همکلاسی و شاعر برجسته « مهدی اخوان لنگرودی » کرد که با نام های گل یخ و حجم خالی به دوران حرفه ای موسیقی ایران راه یافت. گل يخ، برپایه داشتن استانداردهای جهانی بزودی به خارج از مرزهاي ايران نفوذ کرد و در پی آن اجراهای گوناگونی در دیگر کشورهای جهان از این ترانه شکل گرفت که تا هم اکنون نیز ادامه دارد . اين اولين باری بود که موزیک ايران وارد عرصه های جهانی می‌شد.
پس از 17 سال ممنوعیت در کار موزیک و خواندن آواز ، آلبوم های سیب نقره ای ، ماه و پلنگ، کابوس، آرايش خورشيد و تفنگ دسته نقره و هم چنین گرگ‌هاي گرسنه (موسيقي فيلم) را (بدون بهره مندی از استودیو و حتی ابزار لازم و کافی برای ضبط ) به بازار ارائه کرد که این آثار آغازی دوباره برای ادامه موزیک مدرن در ایران بود .
ايوتن آلاپات سرپرست و کارشناس ارشد کمپاني معتبر Stones Throw و صاحب کمپاني Now Again در سال 1388 (2009) با کوروش یغمایی و موزیک او آشنا شد. به گفته‌ی او یغمایی پدرخوانده‌ی موسیقی راک ايران و يکي از برجسته‌ترين گزينه‌ها در خاورميانه است.
در همان سال (2009) کمپاني Now Again آلبومي به نام زنجير خودت را بباف (FORGE YOUR OWN CHAINS) را در آمريکا منتشر کرد که شامل پانزده قطعه از موسيقي‌دانان راک سالهاي 1968 تا 1974 بود. در اين آلبوم ترانه‌ی حجم خالي از کوروش يغمايي تنها نماينده‌ی خاورميانه بود . ايوتن آلاپات انتشار اين آلبوم را آغازی برای کشف دوباره کوروش در غرب دانست. اين گزینش برای نخستين‌بار انگيزه‌ی ثبت پژوهشی موسیقی مدرن ايران و ورود رسمي آن به گستره‌ی موسیقی جهاني شد.

 

در سال 2010 جشنواره‌ی معتبر موزیک RedBull که در لندن برگزار می شود کوروش یغمایی را براي سخنرانی، دريافت جايزه و اجراي موزیک دعوت کرد . در سال 2011 آلبوم مستقل کوروش با نام بازگشت از لبه‌ی پرتگاه (Back From The Brink) توسط کمپاني Now Again منتشر شد. اين آلبوم بهترين تک آهنگ‌های او درسال‌های1973 تا 1979 است که با سيستم های صدابرداري روز دنیا در آمريکا پالايش و با بالاترين کيفيت به صورت یک پکیج (دو صفحه 33 دورLP و چهار صفحه 45 دور و CD) در سراسر جهان منتشر شد.

 

انتشار این آلبوم مورد تحسين و استقبال گسترده نشريات و سايت های معتبر جهان قرار گرفت. بسياري او را موسیقی دانی جهانی و نابغه‌ی موسیقی شرق دانستند . نشريه و سايت معتبر رولينگ استون (Rolling Stone) آلبوم بازگشت از لبه پرتگاه را لایق دریافت سه ستاره از چهار ستاره دانست. نشريه‌ی معتبر MOJO هم آن را بهترين آلبوم ماهِ جهان معرفي کرد و چهار ستاره، امتیاز کامل، به آن داد و مجله Billboard، برجسته ترین مجله‌ تخصصی موزیک، با او گفت‌وگویی کرد. در همان سال جشنواره‌ی ترانس موزيکال (Trans Musicales)،معتبر ترین جشنواه ی موزیک در جهان، از کوروش یغمایی برای اجرا در فرانسه دعوت به عمل آورد .
به باور کارشناسان برجسته جهانی کوروش يغمايي بنيان‌گذار موسيقي راک در ايران است. و همگام با پیشروان اين موزیک در جهان، گروه‌هاي رولينگ استونز و بيتلز و... این موزیک را ، درايران معرفی و شناساند. با تکیه برهمین پیشینه, او را پدر راک ايران لقب دادند.

هم اکنون برپایه شناخت جایگاه کوروش خانم پاولین کازوبون کارگردان و خبرنگار و بویژه پژوهش گر تاریخچه موزیک ملل به هم راه یک اکیپ حرفه ای از سوی (چنل پلاس) که یکی از معتبر ترین کانالهای هنری در جهان در فرانسه میباشد قرار است بزودی برای تهیه یک فیلم مستند52 دقیقه ای از کوروش به ایران سفرکنند.این پژوهشگر برجسته فرانسوی به کورش لقب (آفریننده افسانه ای) را داده است.
کوروش یغمایی در 37 سال گذشته 27 سال ممنوع الکار بوده است و هم اکنون نیز در ممنوعیت بسر می برد .

شایان توجه است که کورش در فراگیری زمینه های گوناگون موزیک هیچگاه استادی نداشته است.فهرست برخی از نشریه‌های معتبر دیگری که مقالاتی درباره‌ی کوروش یغمایی و موزیک او منتشر کرده‌اند :

The Independent , The Sunday Times , Los Angeles Times , Daily News , Echo Magazine , Le Express , Liberation , Dusted Magazine , Shindig Magazine , Vogue , Trois Couleurs , Mondomix , GQ , Spectrum Culture , MTV iggy , JLB , La Libre Culture

 

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 28 بهمن 1394 ساعت 23:41
 
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS

آمار بازدید